Čakry sú energetickými centrami nachádzajúce sa na strednej línií tela, umiestnené v blízkosti endokrinných žliaz.Vytvárajú most medzi energetickým a hmotným telom, roztrieďujú a rozvádzajú energiu do energetických dráh (meridiánov) a orgánov. Podľa indickej filozofie človek má 7 energetických centier, 7 čakier. Ich harmonická funkcia zabezpečí hladký tok energie, zdravé orgánové funkcie a vyvážené emócie. Nevyváženosť čakier vedie k nadbytku či nedostatočnosti vo funkcií príslušných orgánov k nevyváženosti emócií, ale aj naopak, ochorenie orgánov či nespracované nevyvážené emócie vedú k disharmónií, k blokáde príslušnej čakry, čakier. Každý človek má od narodenia určitú telesnú a emočnú (mentálnu) konštitúciu, t.j. presne určenú súhru čakier a orgánov. To sú genetické faktory, programy, ktorý nás nastavia na život v prostredí, kam "prichádzame". Ako rastieme, súhra čakier sa znovu mení podľa našich reakcií na okolité stimuly (napodobovanie rodičov), podľa našich emócií. Ak sa nevysporiadame s vlastnými emóciami alebo ak naše emočné reakcie sa stanú zvykmi, čakry reagujú na povel a podrobia sa nášmu rozkazu a fungujú podľa nového programu, až kým nepríde nový. Príliš dlhý nevhodný program vyústi v disfunkcií a neskoršie v ochorení príslušného orgánu, ktorý je zásobovaný či prepojený s príslušnou čakrou. Predísť ochoreniu je oveľa ľahší ako ho liečiť. Terapia čakier je prvým krokom aby sa emočná nevyváženosť nepremenila na telesnú chorobu. V prípade, že z nejakého dôvodu nie je možné aplikovať sviečku na prednej strane tela, terapiu je možné vykonať aj na strednej línií chrbta v tej istej výške ako je pôvodný bod - čakra na prednej strane tela. Počas terapie je veľká pravdepodobnosť, a terapia je tým účinnejšia, ak si znovu spomenieme a prežijeme prípad (príval emócií), ktorá zapríčinila disharmonickú funkciu príslušnej čakry. Treba zachovať chladnú hlavu a pozerať si na vlastné spomienky ako vonkajší pozorovateľ, hoci to sa hovorí ľahko. Veľa sily a úspechu.
depresie, malá telesná i duševná sila na prekonanie čohokoľvek, pocit neistoty, mentálna otupelosť, roztržitosť. Pôžitkárstvo, nadváha, zápcha.
Bod prst nad kostrčou nepoužívajte v tehotenstve.
nedostatok sebeúcty, sexuálna chladnosť, neprechodnosť emócií, život pripadá byť smutný a málo cenný, depresie, impotencia, frigidita, infekcie - choroby močovopohlavného ústrojenstva, bolesti v kríži.
Bod CV4 nepoužívajte v tehotenstve.
silný pocit porazenosti, pocit bez odvahy, všade vidíte prekážky, chýbajúca spontánnosť, strach u detí, že stratia uznanie svojich rodičov, žalúdočná neuróza, strach z neobvyklých zážitkov, schovanie sa pred novými požiadavkami života, neustále prispôsobovanie sa. Žalúdočné ťažkosti, chronická únava, diabetes.
Bod CV12 nepoužívajte v tehotenstve.
ľahká zraniteľnosť, závislosť na láske a náklonnosti ostatných, hlboké zasiahnutie pri odmietnutí, strach zo sklamania, studenosť, bezcitnosť, nezúčastnenosť, depresie. Chronické dýchacie ťažkosti, srdcvé ochorenia.
Bod CV17 nepoužívajte ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali infarkt srdca. Nahradiť ho môžete bodom, ktorý leží na chrbtici vo výške bodu BL15.
ťažkosti v predstavení a vyjadrení sa, plachosť, tichosť, uzatvorenosť, knedlík v krku, stíšený hlas, koktanie, nerozhodnosť, nedôvera svojej intuície. Bolesti hrdla, bolesť krku, poruchy štítnej žlazy, astma.
V prípade, že je aplikácia sviečok v krčnej jamke (bod CV22) nepríjemná, môžete tento bod nahradiť bodom CV21, ktorá leží na hrudnej kosti prst pod bodom CV22.
existujú iba materiálne priania a telesné potreby, neovládané emócie, duchovné diskusie pripadajú namáhavé a neužitočné, stratenie hlavy v náročných situáciach, poruchy zraku, nejasné a zmätené myšlienky. Bolesti hlavy.
Bod Yintang nájdete medzi bodmi EX.
Aplikácia sviečok ANKA na hlave, tvári a okolo očí vyžaduje zvýšenú pozornosť. Chráňte oči a vlasy čistou šatkou.
pocit oddelenosti od plnosti bytí, výrazný strach od smrti, potreba pocitu nepostrádateľnosti, stratené ciele. Depresie, chronická vyčerpanosť.
Bod GV20 nepoužívajte v tehotenstve.
Pri aplikácií v bode GV20 používajte tenkú papierovú utierku ako podklad, aby sa vlasy nezašpinili.
Aplikácia sviečok ANKA na hlave, tvári a okolo očí vyžaduje zvýšenú pozornosť. Chráňte oči a vlasy čistou šatkou.
Príznaky - symptómy, ktoré sprevádzajú dané ochorenie. Terapia konkrétneho ochorenia sa vyberie podľa prevládajúcich príznakov.
Indikácia - kedy sa daná terapia odporúča.
Je to samotná terapia, postup, odporúčaná pre danú problematiku zahŕňjúci aplikáciu sviečok ANKA a bodovú masáž vybraných aktívnych bodov s istým počtom opakovaní.
Harmonogram aplikácie sviečok ANKA v rámci terapie, t. j. určitý počet dní (napr. 2,3 alebo 4 dni), počas ktorých sa sviečky ANKA aplikujú v dopredu určených aktívnych bodoch, a robí sa masáž vybraných aktívnych bodov.
Presne určené miesto-bod na tele, kde máme možnosť pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia (v našom prípade sviečkami ANKA doplnené o akupresúrnu masáž). Aktívne body existujú už dlho, boli nájdené a zavedené do praktickej liečby lekármi vo východnej medicíne. Súčasne aktívne body sú využívané aj západnými lekármi-akupunkturológmi. Ich názvi sú vo väčšine sktratkami napr. CV4, BL23, GV20 alebo YINTANG, TAIYANG atď.
Všetky aktívne body sú párne, okrem bodov CV a GV, t.j. nachádzajú sa ako na pravej, tak na ľavej strane tela (zrkadlový obraz). Napr. bod SI3 sa nachádza tak na pravej ako na ľavej ruke na rovnakom mieste. V terapeutických predpisoch vždy nájdete poznámku ak je daný bod párny a či treba sviečky aplikovať alebo body masírovať obojstranne (alebo spôsobom "pravý-ľavý") alebo iba v ľavom či v pravom bode. Okrem aktívnych bodov uvedených v zozname aktívnych bodov existuje ešte oveľa viac, ale nie všetky sú vhodné na aplikáciu sviečok ANKA.
Vôna sviečok ANKA, ktorá najlepšie pomáha pri terapii daného ochorenia. Vôňa Prírodná je všeobecne použiteľná v každom prípade, avšak vône zvyšujú pozitívne účinky sviečok.
Aktívne body, vybraté na aplikáciu sviečok ANKA v rámci terapie.
Aktívne body, vybraté na akupresúrnu masáž v rámci terapie.
Bodová masáž vybraných aktívnych bodov mierne krúživým pohybom ukazováka, palca, alebo prsta, ktorým viete vyvynúť stredne silný tlak na vybraný bod. Pojem "Obojstranná masáž" znamená, že daný aktívny bod je párny a treba masírovať bod tak na ľavej ako na pravej strane tela. Pri bodovej masáži netreba dodržiavať časový odstup.
Príklad: terapeutický predpis, čo sa týka masáže bov je nasledovný. "KI3, LR3, SP6, obojstranná 1 minútová masáž denne 2x". Už vieme, že ide o párne body (bol uvedený pojem obojstranná masáž) čo znamená, že premasírujeme každý uvedený bod vľavo a vpravo jeden za druhým bez časového odstupu, každý bod masírujeme v dobe 1 minúty, a túto procedúru prevedieme 2-krát (2x) počas dňa, napr. doobeda a v podvečer (alebo ráno a večer).
Masáž bodov je možné vykonávať krúživým pohybom končekom prsta, resp. dvojprstom ukazovák a prostredník (prostredník položíte na necht ukazováka, ktorý takto slúži na vývin väčšej sily na masírovaný bod, resp. z časti odbremení ukazovák). Tlaksa zvolí taký, aby bol maximálne citeľný, ale zároveň nebol ešte nepríjemný.
Na masáž sa môže používať aj samotný necht, najlepšie palca. Táto metóda sa používa, ak bod leží na mieste, kde je málo jemného podkožného alebo svalového tkaniva a tlak prstom by nebol citeľný (napr. bod LU11 pri uhlu nechtu palca).
Skoro všetky body uvedené v terapeutických predpisoch a určené na masáž sú párne, čo znamená, že je najlepšie pomasírovať oboch (teda aj na ľavej aj na pravej nohe, ruke, na ľavej aj pravej strane hlavy), ak v konkrétnom terapeutickom predpise nie je uvedené inak.
Stimulovať body na masáž je možné napr. aj s dreveným alebo plastovým špáradlom s tupším hrotom (v žiadnom prípade nie ihlou alebo iným ostrým hrotom, aby nedošlo k zraneniu). Tu sa na stimuláciu zvolí jemné popichávanie a to spôsobom vtáčieho ďobania, bodania.
Počas „ďobania“ sa nemusí popichávať stále ten istý maličký bod, ale môže sa aj krúžiť so špáradlom a popichávať väčšia plocha (povedzme kruh s polomerom 0,5 – 1 cm).
Tento spôsob je ale vhodný iba ak pacient stimuluje bod sami sebe a môže regulovať silu bodania.
V prípade, že niektorý bod na masáž je citlivý aj na mierny tlak, resp. aj na jemné pichnutie, v takomto prípade sa masíruje širšia oblasť daného bodu iba hladkaním končekom prsta alebo dlaňou. Ak niektorý z bodov určených na masáž nie je možné z nejakého dôvodu masírovať, tak daný bod sa z masáže vynechá.
Dĺžka masáže pre jednotlivé body je 1 až 2 minúty. Ak nie je uvedené inak v terapeutickom predpise, zvoľte prosím 1 minútovú masáž pre každý uvedený bod. Platí, že viac nie je vždy lepšie, závisí od konkrétneho prípadu.
Výraz sa používa v terapeutických predpisoch, kde sa na aplikáciu sviečok používajú párne body (všetky body sú párne, okrem bodov CV a GV) a sviečky sa majú aplikovať v oboch nasledujúcim spôsobom: začínate sviečku aplikovať napr. v pravom bode, a ak zhorí polovica sviečky (polovica vzdialenosti medzi horným koncom a červeným logom sviečky), tak vtedy z pravého bodu sa sviečka preloží do ľavého bodu, kde sa sviečka nechá dohorieť (k červenému logu). Z dolného konca počas preloženia môže vypadnúť usadenina, preto v prípade potreby môžete používať tenkú papierovú utierku ako podklad a sviečku prekladať spolu s podkladom.
Interval aplikácie znamená či sa sviečky aplikujú denne, každý druhý či tretí deň. V momente ako nastane zlepšenie v zdravotnom stave tak odvtedy sa buď zníži počet sviečok aplikovaných za daný deň alebo sa intervaly aplikácie predĺžia a sviečky sa aplikujú už len každý druhý či tretí deň (podľa vlastných pocitov).
Takéto označenie dňa v terapeutickom predpise znamená, že za daný deň sa sviečky neaplikujú ani body sa nemasírujú.
Tu sú uvedené veci na ktoré by ste mali dávať pozor počas vykonávania terapie.
Všobecne, použitie aktívnych bodov tak na aplikáciu sviečok ANKA ako aj na bodovú masáž (akupresúra) je bezpečné. Sú však prípady keď niektorý z aktívnych bodov sa neodporúčajú na použitie pri určitých stavoch, napr. v tehotenstve. V "Upozorneniach" sú uvedené obmedzenia v používaní niektorých bodov vo vzťahu k určitým stavom.
Všeobecne bod CV8 - priehlbina pupku, body okolo pásu, v krížovo-bedrovej a v panvovej oblasti, body v podbruší a na temene hlavy sa neodporúčajú používať v tehotenstve, a body v srdcovej oblasti ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt. Na možné obmedzenia v použití aktívnych bodov budete vždy upozornení pri každom terapeutickom predpise a v zozname aktívnych bodov.
Všeobecne body SP6, LI4, GV20, BL67, BL60, ST12, GB21 nepoužívajte v tehotenstve.
Body CV8, ST25 prosím nepoužívajte po operácií čreva, lebo môžu vyvolať zvýšenú peristaltiku (zvýšený pohyb čriev).
Astmatici prosím dbajte na to aby miesto vykonávania terapie bola dostatočne veľká a dobre vetraná, aby dym uvoľňujúci zo sviečky nevyvolal astmatickú reakciu.
Všeobecne bod CV17 nepoužívajte ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt.
Ak je niektorý z aktívnych bodov určený na masáž podľa terapeutického predpisu silne bolestivý aj na mierny tlak, prosím nemasírujte ho, nestláčajte ho, ale len dlaňou jemne "hladkajte".
V zriedkavých prípadoch chronického ochorenia pohybového aparátu (bolesti krčnej chrbtice, kolena, lakťa, zápästia, ramena atď.), alebo pooperačných stavov, keď sa blokáda už dostala do "hlbších vrstiev" tela, aplikácia prvej sviečky môže vyvolať aj jemné kŕče, kontrakcie na mieste aplikácie. Neide o jav, ktorý by nejakým spôsobom ohrozoval zdravie, ide o to, že ako sviečka "ťahá blokádu von", stáva sa znovu aktívnym, akútnym, a tá aktívna blokáda spolu s tým, že prúdenie životnej energie sa po "dlhodobom spánku prudko obnoví" môže vyvolávať spomínanú reakciu. V takomto prípade sa odporúča pred terapiou premasírovať miesto aplikácie, resp. hneď po aplikácii sviečky (po ktorej sa dostavili bolesti, kŕče) aplikovať ešte jednu sviečku na mieste.