Zóna Terapia bola a je vytváraná mnohými hodinami práce, a je dostupná bez obmedzení, bezplatne pre každého.
... preto ak k terapiám používate iné terapeutické telové sviečky ako ANKA, prosím zvážte vyskúšať si aj ANKA Sviečky.

Ďakujem, a prajem aby terapeutické predpisy dopomohli k lepšiemu zdraviu.

Zóna terapia - začíname, vysvetlenia

K aplikáciu sviečok ANKA nie je nutná absolvovať kurz, prostriedky, ktoré by ste investovali do kurzu môžete investovať do kúpy toľkých sviečok, koľký bohato postačia na oboznámenie sa s každým aspektom aplikácie sviečok ANKA, kým potrebná teória je dostupná pre každého na tejto stránke. Ak predsa niečo nenájdete, cez kontaktné formuláre máte možnosť si to dozvedieť.

Začíname v osobnom kurze aplikácie sviečok ANKA

Sviečky ANKA ste zakúpili so zámerom pomôct sebe alebo blízkej osobe, a je možné, že terapeutické - telové sviečky vidíte po prvý krát a máte obavy či všetko zvládnete. Pomoc a podpora vám bude poskytnutá nielen "do predaja" sviečok, ale dovtedy, kým ju potrebujete.

1. Úvodná stránka ankasviecky.sk - tu si osvojíte všetky potrebné základné informácie.
2. Zóna Terapia - terapia konkrétnych ochorení.
3. Kontakty - kontaktné formuláre ak potrebujete radu.

Začiatočníci predtým ako aplikujete telovú sviečku ANKA niekomu inému alebo začnete s pokročilou terapiou, aplikujte sviečku sebe samému priamo v priehlbine pupku, ktorý je miestom aktívneho bodu CV8 (Čo je to aktívny bod nájdete nižšie). Takáto terapia dobre poslúži na oboznámenie sa s priebehom celej terapie ako zo strany "pacienta" tak aj zo strany "liečiteľa". Sviečka sa v priehlbine pupku drží pohodlne, v ľahu je telo zrelaxovaný a keď hlavu máte položenú na tvrdší vankúš, na sviečku aj dobre vidíte po celej dobe jej horenia. Po tejto prvej aplikácii už nie ste začiatočníkom, viete ako sa sviečkou zaobchádza ako sa správa počas horenia. Ešte predtým ako zaujmete pohodlnú polohu v ľahu prichystajte si zdroj ohňa na zapálenie sviečky a nádobku s vodou na uhasenie sviečky.

Už nie som začiatočník, hor sa do terapie.

Aby sme sviečkou pomáhali zmierniť či odstrániť zdravotné ťažkosti nemusíme v nich veriť, rovnako dobre fungujú aj v rukách "neveriacich". Môžete teda začať s terapiou pre ktorú ste sviečky zakúpili.

Možnosti terapie.

najprv si pokúste problematiku riešiť dobre osvedčeným sbôsobom, zvoľte z tabuľky vôňu sviečky podľa charakteru ochorenia a sviečky aplikujte na mieste ochorenia (bolesti) keď podľa odporúčaného návodu aplikujete na mieste denne 1 až 4 sviečok, po zmiernení už len 1-2 sviečky denne alebo každý druhý deň, ďalej podľa potreby. Táto metóda dobre poslúži pri bolestiach pohybového aparátu a v prípadoch kedy miesto ochorenia je jednoznačné, napr. pri dýchacích ťažkostiach miesto aplikácie bude blízko pľúc, stred hrudníka alebo stred hornej časti chrbta alebo pri kašli, škrabaní v krku v krčnej jamke, pri bolestiach hlavy či upchatom nose uprostred čela. Na výber máte aj tzv. aktívne body, ktoré nájdete na úvodne stránke nižšie pod nadpisom "ANKA Sviečky / pokročilé použitie s využitím vybraného aktívneho bodu"
pozn.: lokálnu terapiu srdca ale nikdy nerobte ak ide o jeho vážne ochorenie, ak ste prekonali infarkt srca, alebo žijete s operovaným srdcom.

ak ide o ochorenie konkrétneho orgánu, či jeho zmenenú funkciu, ktorá viedla k ochoreniu, používajte predpisy v sekcii "terapia ochorení vš.". Predpisy slúžia na všobecné vyrovnávanie funkcie konkrétneho orgánu.

špecificky pomáhajú terapeutické predpisy ktoré nájdte v sekcii "terapia ochorení ABC". Terapeutické predpisy týkajúce sa konkrétnych ochorení zoradené abecedne obsahujú presný popis terapie kde apliovať a aké sviečky a v akom intervale.

v prípade, že ste nenašli vhodnú terapiu, vašu požiadvku pošlite cez sekciu poradňa. Odpoveď obdržíte v každom prípade.

Výrazy s ktorými sa možete stretnúť v uvedených sekciách sú vysvetlené na pravej strane pod "Vysvetlivky pojmov".

Ako vyzerá taký terapeutický predpis a ako mám rozumieť jednotlivým výrazom

(kliknutím otvoríte príkladový terapeutický predpis pričom pojmy sú vysvetlené pod nim.)

Alergická nádcha - príklad

Príznaky

1 kýchanie, upchatý nos, vodnatý výtok z nosu, odpor k chladu, mierne bolesti hlavy, bledá pleť, absencia smädu, biely povlak na jazyku.

2kýchanie, upchatý nos, nažltlý výtok z nosu, bolesti hlavy, bolesti hlavy, nažltlý povlak na jazyku, načervenalé a svrbiace oči, škrabanie v krku.

0 koreňom ochorenia je slabosť ochrannej energie plúc a obličiek. Príznakmi sú bledá pleť a jazyk, slabosť chrbta, náchylnosť k prechladnutí. Predpis 0 používajte v štádiu bez príznakov, na jeseň či začiatkom zimy vo forme kúry, alebo počas medikamentóznej liečby.

Terapeutické predpisy podľa príznakov
  • 1

    +
    Výber vône
    Eukalyptus
    Body na aplikáciu sviečok ANKA
    BL12 (pravý), BL13 (pravý), GV20, yintang
    Body na masáž
    LU7, LI4 (body sú párne)

    Terapia

    Aplikácia sviečok ANKA
    Denne 1x aplikujte sviečky v uvedených 4 bodoch. Sviečky môžu byť aplikované hneď za sebou alebo rozložené počas dňa. Sviečky aplikujte 6-10 dní, po zmiernení príznakov každý druhý deň, ďalej podľa potreby

    Masáž bodov
    LU7 a LI4, obojstranná 1 minútová masáž denne 2x

  • 2

    +
    Výber vône
    Eukalyptus alebo Čajovník
    Body na aplikáciu sviečok ANKA
    BL12 (pravý), BL13 (pravý), GV20, yintang
    Body na masáž
    LI11 a LI4 (body sú párne)

    Terapia

    Aplikácia sviečok ANKA
    Denne 1x aplikujte sviečky v uvedených 4 bodoch. Sviečky môžu byť aplikované hneď za sebou alebo rozložené počas dňa. Sviečky aplikujte 6-10 dní, po zmiernení príznakov každý druhý deň, ďalej podľa potreby

    Masáž bodov
    Denne LI11 a LI4, obojstranná 1 minútová masáž denne 2x


  • 0

    +
    Výber vône
    Levanduľa
    Body na aplikáciu sviečok ANKA
    GV12, GV4, GV14, GV20
    Body na masáž
    KI3, BL62 (body sú párne)

    Terapia

    Aplikácia sviečok ANKA
    1. deň 1x GV14 a 1x GV4
    2. deň 1x GV12 a 1x GV20

    Masáž bodov
    Denne KI3 a BL62, obojstranná 1 minútová masáž denne 2x

    Tento 2-dňový terapeutický cyklus sa opakuje 6 krát (12 dní), potom nasleduje 5-7 dňová prestávka, a znovu opakovať uvedený 2-dňový cyklus 6 krát. Podľa potreby môžete opakovať uvedený cyklus aj viackrát.

Upozornenia

Pri aplikácií v bode GV20 používajte tenkú papierovú utierku ako podklad, aby sa vlasy nezašpinili.
LI4, GV20 a GV4 nepoužívajte pri tehotenstve.
Bod yintang nájdete nedzi bodmi "EX".
Pri aplikáciach na hlave, tvári a okolo očí chráňte oči a vlasy.
Ak je niektorý z bodov určený na masáž silne bolestivý aj na mierny tlak, prosím nemasírujte ho.

Vysvetlenie pojmov používaných v terapeutických predpisoch

Príznaky - symptómy, ktoré sprevádzajú dané ochorenie. Terapia konkrétneho ochorenia sa vyberie podľa prevládajúcich príznakov.
Indikácia - kedy sa daná terapia odporúča.

Je to samotná terapia, postup odporúčaná pre danú problematiku zahŕňjúci aplikáciu sviečok ANKA a bodovú masáž vybraných aktívnych bodov s istý počtom opakovaní.

Harmonogram aplikácie sviečok ANKA v rámci terapie, t. j. určitý počet dní (napr. 2,3 alebo 4 dni), počas ktorých sa sviečky ANKA aplikujú v dopredu určených aktívnych bodoch, a robí sa masáž vybraných aktívnych bodov.

Presne určené miesto-bod na tele, kde máme možnosť pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia (v našom prípade sviečkami ANKA doplnené o akupresúrnu masáž). Aktívne body existujú už dlho, boli nájdené a zavedené do praktickej liečby lekármi vo východnej medicíne. Súčasne aktívne body sú využívané aj západnými lekármi-akupunkturológmi. Ich názvi sú vo väčšine sktratkami napr. CV4, BL23, GV20 alebo YINTANG, TAIYANG atď.

Vačšina aktívnych bodov je párnych, t.j. nachádzajú sa ako na pravej, tak na ľavej strane tela (zrkadlový obraz). V terapeutických predpisoch vždy nájdete poznámku ak je daný bod párny a či treba sviečky aplikovať obojstranne (body masírovať obojstranne) alebo iba v ľavom či v pravom bode. Okrem aktívnych bodov uvedených v zozname aktívnych bodov existuje ešte oveľa viac, ale nie všetky sú vhodné na aplikáciu sviečok ANKA.

Výraz "pravý-ľavý"
Tento spôsob aplikácie je uvedený v niektorých terapeutických predpisoch pri aplikácii sviečok v párnych bodoch. Sviečky v nich aplikujete tak, že začínate sviečku aplikovať napr. v pravom bode, a ak zhorí polovica sviečky (polovica vzdialenosti medzi horným koncom a červeným logom sviečky), tak vtedy z pravého bodu sa sviečka preloží do ľavého bodu, kde sa sviečka nechá dohorieť (k červenému logu). Z dolného konca počas preloženia môže vypadnúť usadenina. Preto v prípade potreby môžete používať tenkú papierovú utierku ako podklad. Vysvetlenie "párneho bodu" nájdete na ankasviecky.sk – Zóna terapia - Vysvetlivky/Aktívny bod +.

Vôna sviečok ANKA, ktorá najlepšie pomáha pri terapii daného ochorenia. Vôňa Prírodná je všeobecne použiteľná v každom prípade, avšak vône zvyšujú pozitívne účinky sviečok.

Aktívne body, vybraté na aplikáciu sviečok ANKA v rámci terapie.

Aktívne body, vybraté na akupresúrnu masáž v rámci terapie.

Bodová masáž vybraných aktívnych bodov mierne krúživým pohybom ukazováka, palca, alebo prsta, ktorým viete vyvynúť stredne silný tlak na vybraný bod. Pojem "Obojstranná masáž" znamená, že daný aktívny bod je párny a treba masírovať bod tak na ľavej ako na pravej strane tela. Pri bodovej masáži netreba dodržiavať časový odstup.

Príklad: terapeutický predpis, čo sa týka masáže bov je nasledovný. "KI3, LR3, SP6, obojstranná 1 minútová masáž denne 2x". Už vieme, že ide o párne body (bol uvedený pojem obojstranná masáž) čo znamená, že premasírujeme každý uvedený bod vľavo a vpravo jeden za druhým bez časového odstupu, každý bod masírujeme po dobe 1 minúty, a túto procedúru prevedieme 2-krát (2x) počas dňa, napr. doobeda a v podvečer (alebo ráno a večer).

Interval aplikácie znamená či sa sviečky aplikujú denne, každý druhý či tretí deň. V momente ako nastane zlepšenie v zdravotnom stave tak odvtedy sa buď zníži počet sviečok aplikovaných za daný deň alebo sa intervaly aplikácie predĺžia a sviečky sa aplikujú už len každý druhý či tretí deň (podľa vlastných pocitov).

Takéto označenie dňa v terapeutickom predpise znamená, že za daný deň sa sviečky neaplikujú ani body sa nemasírujú.

Tu sú uvedené veci na ktoré by ste mali dávať pozor počas vykonávania terapie.

Všobecne, použitie aktívnych bodov tak na aplikáciu sviečok ANKA ako aj na bodovú masáž (akupresúra) je bezpečné. Sú však prípady keď niektorý z aktívnych bodov sa neodporúčajú na použitie pri určitých stavoch, napr. v tehotenstve. V "Upozorneniach" sú uvedené obmedzenia v používaní niektorých bodov vo vzťahu k určitým stavom.

Obmedzenia v používaní niektorých aktívnych bodov.

Všeobecne bod CV8 - priehlbina pupku, body okolo pásu, v krížovo-bedrovej a v panvovej oblasti, body v podbruší a na temene hlavy sa neodporúčajú používať v tehotenstve, a body v srdcovej oblasti ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt. Na možné obmedzenia v použití aktívnych bodov budete vždy upozornení pri každom terapeutickom predpise a v zozname aktívnych bodov.
Všeobecne body SP6, LI4, GV20, BL67, BL60, ST12, GB21 nepoužívajte pri tehotenstve.
Všeobecne bod CV17 nepoužívajte ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt.
Ak je niektorý z aktívnych bodov určený na masáž podľa terapeutického predpisu silne bolestivý aj na mierny tlak, prosím nemasírujte ho.

Ukážka aplikácie sviečok ANKA v pupku

Zoznam literatúry, ktoré pomáhali pri vypracovaní terapeutických predpisov

... a ktoré môžem s dobrým srdcom odporúčať každému záujemcovi o východnú medicínu.

MUDr. A. Alexejčuk

Akupunktúra

ISBN 80-88922-47-X

B. Balner & R. Balner

Tajemství akupunktúrních bodů

ISBN 8088969050

O. Bangha, J. Grman

Moxa

ISBN 80-85315-02-5

G. Maciocia

Obstetrics and Gynecology in Chinese Medicine, 2nd Edition

ISBN 978-0-443-10422-0

G. Maciocia

The Practice of Chinese Medicine, 1st Edition

ISBN 0-443-043051

G. Maciocia

The Practice of Chinese Medicine - The Treatment of Diseases with Acupuncture and Chinese Herbs, 2nd Edition

ISBN 978-0-443-07490-5

Vysvetlivky pojmov

  • Príznaky, Indikácia

    +

    Príznaky - symptómy, ktoré sprevádzajú dané ochorenie. Terapia konkrétneho ochorenia sa vyberie podľa prevládajúcich príznakov.
    Indikácia - kedy sa daná terapia odporúča.

  • Terapia

    +

    Je to samotná terapia, postup, odporúčaná pre danú problematiku zahŕňjúci aplikáciu sviečok ANKA a bodovú masáž vybraných aktívnych bodov s istým počtom opakovaní.

  • Terapeutický cyklus

    +

    Harmonogram aplikácie sviečok ANKA v rámci terapie, t. j. určitý počet dní (napr. 2,3 alebo 4 dni), počas ktorých sa sviečky ANKA aplikujú v dopredu určených aktívnych bodoch, a robí sa masáž vybraných aktívnych bodov.

  • Aktívny bod

    +

    Presne určené miesto-bod na tele, kde máme možnosť pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia (v našom prípade sviečkami ANKA doplnené o akupresúrnu masáž). Aktívne body existujú už dlho, boli nájdené a zavedené do praktickej liečby lekármi vo východnej medicíne. Súčasne aktívne body sú využívané aj západnými lekármi-akupunkturológmi. Ich názvi sú vo väčšine sktratkami napr. CV4, BL23, GV20 alebo YINTANG, TAIYANG atď.

    Všetky aktívne body sú párne, okrem bodov CV a GV, t.j. nachádzajú sa ako na pravej, tak na ľavej strane tela (zrkadlový obraz). Napr. bod SI3 sa nachádza tak na pravej ako na ľavej ruke na rovnakom mieste. V terapeutických predpisoch vždy nájdete poznámku ak je daný bod párny a či treba sviečky aplikovať alebo body masírovať obojstranne (alebo spôsobom "pravý-ľavý") alebo iba v ľavom či v pravom bode. Okrem aktívnych bodov uvedených v zozname aktívnych bodov existuje ešte oveľa viac, ale nie všetky sú vhodné na aplikáciu sviečok ANKA.

  • Výber vône

    +

    Vôna sviečok ANKA, ktorá najlepšie pomáha pri terapii daného ochorenia. Vôňa Prírodná je všeobecne použiteľná v každom prípade, avšak vône zvyšujú pozitívne účinky sviečok.

  • Body na terapiu sv. ANKA

    +

    Aktívne body, vybraté na aplikáciu sviečok ANKA v rámci terapie.

  • Body na masáž

    +

    Aktívne body, vybraté na akupresúrnu masáž v rámci terapie.

  • Masáž bodov

    +

    Bodová masáž vybraných aktívnych bodov mierne krúživým pohybom ukazováka, palca, alebo prsta, ktorým viete vyvynúť stredne silný tlak na vybraný bod. Pojem "Obojstranná masáž" znamená, že daný aktívny bod je párny a treba masírovať bod tak na ľavej ako na pravej strane tela. Pri bodovej masáži netreba dodržiavať časový odstup.
    Príklad: terapeutický predpis, čo sa týka masáže bov je nasledovný. "KI3, LR3, SP6, obojstranná 1 minútová masáž denne 2x". Už vieme, že ide o párne body (bol uvedený pojem obojstranná masáž) čo znamená, že premasírujeme každý uvedený bod vľavo a vpravo jeden za druhým bez časového odstupu, každý bod masírujeme v dobe 1 minúty, a túto procedúru prevedieme 2-krát (2x) počas dňa, napr. doobeda a v podvečer (alebo ráno a večer).

    Masáž bodov je možné vykonávať krúživým pohybom končekom prsta, resp. dvojprstom ukazovák a prostredník (prostredník položíte na necht ukazováka, ktorý takto slúži na vývin väčšej sily na masírovaný bod, resp. z časti odbremení ukazovák). Tlaksa zvolí taký, aby bol maximálne citeľný, ale zároveň nebol ešte nepríjemný.
    Na masáž sa môže používať aj samotný necht, najlepšie palca. Táto metóda sa používa, ak bod leží na mieste, kde je málo jemného podkožného alebo svalového tkaniva a tlak prstom by nebol citeľný (napr. bod LU11 pri uhlu nechtu palca).
    Skoro všetky body uvedené v terapeutických predpisoch a určené na masáž sú párne, čo znamená, že je najlepšie pomasírovať oboch (teda aj na ľavej aj na pravej nohe, ruke, na ľavej aj pravej strane hlavy), ak v konkrétnom terapeutickom predpise nie je uvedené inak.
    Stimulovať body na masáž je možné napr. aj s dreveným alebo plastovým špáradlom s tupším hrotom (v žiadnom prípade nie ihlou alebo iným ostrým hrotom, aby nedošlo k zraneniu). Tu sa na stimuláciu zvolí jemné popichávanie a to spôsobom vtáčieho ďobania, bodania.
    Počas „ďobania“ sa nemusí popichávať stále ten istý maličký bod, ale môže sa aj krúžiť so špáradlom a popichávať väčšia plocha (povedzme kruh s polomerom 0,5 – 1 cm).
    Tento spôsob je ale vhodný iba ak pacient stimuluje bod sami sebe a môže regulovať silu bodania.
    V prípade, že niektorý bod na masáž je citlivý aj na mierny tlak, resp. aj na jemné pichnutie, v takomto prípade sa masíruje širšia oblasť daného bodu iba hladkaním končekom prsta alebo dlaňou. Ak niektorý z bodov určených na masáž nie je možné z nejakého dôvodu masírovať, tak daný bod sa z masáže vynechá.
    Dĺžka masáže pre jednotlivé body je 1 až 2 minúty. Ak nie je uvedené inak v terapeutickom predpise, zvoľte prosím 1 minútovú masáž pre každý uvedený bod. Platí, že viac nie je vždy lepšie, závisí od konkrétneho prípadu.

  • Výraz "pravý-ľavý"

    +

    Výraz sa používa v terapeutických predpisoch, kde sa na aplikáciu sviečok používajú párne body (všetky body sú párne, okrem bodov CV a GV) a sviečky sa majú aplikovať v oboch nasledujúcim spôsobom: začínate sviečku aplikovať napr. v pravom bode, a ak zhorí polovica sviečky (polovica vzdialenosti medzi horným koncom a červeným logom sviečky), tak vtedy z pravého bodu sa sviečka preloží do ľavého bodu, kde sa sviečka nechá dohorieť (k červenému logu). Z dolného konca počas preloženia môže vypadnúť usadenina, preto v prípade potreby môžete používať tenkú papierovú utierku ako podklad a sviečku prekladať spolu s podkladom.

  • Intervaly aplikácie

    +

    Interval aplikácie znamená či sa sviečky aplikujú denne, každý druhý či tretí deň. V momente ako nastane zlepšenie v zdravotnom stave tak odvtedy sa buď zníži počet sviečok aplikovaných za daný deň alebo sa intervaly aplikácie predĺžia a sviečky sa aplikujú už len každý druhý či tretí deň (podľa vlastných pocitov).

  • Prestávka

    +

    Takéto označenie dňa v terapeutickom predpise znamená, že za daný deň sa sviečky neaplikujú ani body sa nemasírujú.

  • Upozornenie

    +

    Tu sú uvedené veci na ktoré by ste mali dávať pozor počas vykonávania terapie.

    Všobecne, použitie aktívnych bodov tak na aplikáciu sviečok ANKA ako aj na bodovú masáž (akupresúra) je bezpečné. Sú však prípady keď niektorý z aktívnych bodov sa neodporúčajú na použitie pri určitých stavoch, napr. v tehotenstve. V "Upozorneniach" sú uvedené obmedzenia v používaní niektorých bodov vo vzťahu k určitým stavom.

    Všeobecne bod CV8 - priehlbina pupku, body okolo pásu, v krížovo-bedrovej a v panvovej oblasti, body v podbruší a na temene hlavy sa neodporúčajú používať v tehotenstve, a body v srdcovej oblasti ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt. Na možné obmedzenia v použití aktívnych bodov budete vždy upozornení pri každom terapeutickom predpise a v zozname aktívnych bodov.
    Všeobecne body SP6, LI4, GV20, BL67, BL60, ST12, GB21 nepoužívajte v tehotenstve.
    Body CV8, ST25 prosím nepoužívajte po operácií čreva, lebo môžu vyvolať zvýšenú peristaltiku (zvýšený pohyb čriev).
    Astmatici prosím dbajte na to aby miesto vykonávania terapie bola dostatočne veľká a dobre vetraná, aby dym uvoľňujúci zo sviečky nevyvolal astmatickú reakciu.
    Všeobecne bod CV17 nepoužívajte ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt.
    Ak je niektorý z aktívnych bodov určený na masáž podľa terapeutického predpisu silne bolestivý aj na mierny tlak, prosím nemasírujte ho, nestláčajte ho, ale len dlaňou jemne "hladkajte".

    V zriedkavých prípadoch chronického ochorenia pohybového aparátu (bolesti krčnej chrbtice, kolena, lakťa, zápästia, ramena atď.), alebo pooperačných stavov, keď sa blokáda už dostala do "hlbších vrstiev" tela, aplikácia prvej sviečky môže vyvolať aj jemné kŕče, kontrakcie na mieste aplikácie. Neide o jav, ktorý by nejakým spôsobom ohrozoval zdravie, ide o to, že ako sviečka "ťahá blokádu von", stáva sa znovu aktívnym, akútnym, a tá aktívna blokáda spolu s tým, že prúdenie životnej energie sa po "dlhodobom spánku prudko obnoví" môže vyvolávať spomínanú reakciu. V takomto prípade sa odporúča pred terapiou premasírovať miesto aplikácie, resp. hneď po aplikácii sviečky (po ktorej sa dostavili bolesti, kŕče) aplikovať ešte jednu sviečku na mieste.